Delikatna, błyszcząca tkanina wykorzystywana jest do produkcji sukienek, spódnic, topów czy bluzek. Materiał satynowy ma wykończenie z połyskiem, który nadaje ubraniom eleganckiego i kobiecego charakteru. Odzież z satyny można wykorzystać, komponując look na co dzień, do pracy czy na wieczorne wyjście. Jaka jest historia satyny? Jak stylizować satynowe ubrania w wydaniu casualowym i wizytowym?
Satyna – charakterystyka i pochodzenie
Materiał satynowy wywodzi się ze średniowiecznych Chin. Splot satynowy powstał w chińskim mieście portowym Quanzhou, które w średniowiecznym języku arabskim nazywało się Zaitun, stąd obecna nazwa satyna. Włochy były pierwszym krajem na Zachodzie, który zaczął produkować satynę w XII wieku. W XIV wieku nastąpił rozkwit popularności satyny w całej Europie. Satyna to jeden z trzech głównych splotów tekstylnych. Tkanina ta jest miękka, elastyczna, błyszcząca. Satyna wykorzystywana jest do produkcji ubrań, dodatków, bielizny, tekstyliów.
Rodzaje satyny
Włókna używane w splocie i rodzaje splotu, różnią się między sobą co sprawia, że istnieje kilka różnych rodzajów satyny:
- antyczna satyna;
- baronet;
- charmeuse;
- krepa satynowa;
- księżna;
- polisatyna.
Satyna to tkanina wykonana z krótkich włókien ciętych o atłasowym splocie.
Zalety satyny
Materiał satynowy jest elastyczny i fantastycznie układa się na sylwetce, akcentując jej specyfikę. Satyna nie gniecie się tak łatwo, jak inne tkaniny. Materiał jest mocny i wytrzymały. Główną zaletą satynowych ubrań jest efektowny wygląd, który skutecznie podnosi walory estetyczne stylizacji.
Wady satyny
Do największych minusów satyny można zaliczyć to, że materiał łatwo się zaczepia, co sprawia, że trzeba uważać na nieatrakcyjne zaciągnięcia. Satyna jest miękka i śliska, wymaga zatem delikatnego traktowania w procesie szycia – dobrze jest wybrać odzież wysokiej jakości, która została uszyta z największą starannością i dbałością o detale.
Satyna a jedwab
Jedwab to nazwa włókna, a satyna to nazwa splotu tekstylnego. Zarówno jedna, jak i druga tkanina są piękne, błyszczące, śliskie i przyjemne w dotyku. Mają cechy wspólne, ale różnią się od siebie. Satyna jest materiałem wytworzonym z nitek multifilamentowych rodzaju sztucznego, a jedwab jest włóknem naturalnym.
Stylizacje z fasonami wykonanymi z satyny
Sukienka i marynarka
Satynowe sukienki to idealny wybór na wiosnę i lato. Są lekkie, zwiewne i wyglądają bardzo kobieco. Model na cienkich ramiączkach, o długości midi, o lekko dopasowanym kroju sprawdzi się na randkę, rodzinną uroczystość czy wyjście z przyjaciółmi. Look dopełni stylowa marynarka – w tym sezonie postaw na model w wyrazistym, limonkowym odcieniu. Stylizację ograj akcesoriami – szpilki, kopertówka i subtelna biżuteria, będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/klasyczna-marynarka-w-limonkowym-kolorze
Bluzka i spódnica ołówkowa
Satynowe bluzki to dobry wybór do biura czy na biznesowe spotkanie. Formalną stylizację z satynową górą w roli głównej, uzupełni dopasowana spódnica ołówkowa z wysokim stanem. Postaw na fason z eko skóry, która genialnie wygląda w duecie z błyszczącą satyną.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/czarna-spodnica-z-eko-skory
Spódnica i t-shirt
Model midi wyróżniający się delikatnym połyskiem i wszechstronnością stanowi idealny element garderoby na każdą okazję. Spódnicę satynową możesz połączyć z dopasowaną bluzką – do tego szpilki i listonoszka. Taki look będzie odpowiedni na wieczorne wyjście. Na co dzień zestaw spódnicę satynową z basicowym t-shirtem i balerinami.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/basicowy-bialy-top-bawelniany